Papużki

Ara hiacyntowa (Anodorhynchus hyacinthinus)

Ara hiacyntowa to bardzo duża papuga, osiągająca około 100cm długości, z czego ogon zajmuje przeszło 58cm. Rozpiętość skrzydeł waha się pomiędzy 120 a 140 cm.

Dymorfizm płciowy u tych ptaków jest bardzo nieznaczny, a rozróżnienie płci możliwy jedynie za pomocą badań DNA.

Ubarwione są one na intensywnie kobaltowy kolor, który ciemniejszy jest na skrzydłach, a rozjaśnia się na głowie. Ciemno brązowe oczy i silny, szary, duży dziób otaczają żółte fałdy skórne imitujące pierścienie.

Na dzień dzisiejszy „Hiacynty” są największymi latającymi papugami.

Najkorzystniejszym biotopem dla tych ar są tropikalne lasy deszczowe, w których znajdują schronienie, oraz bagniste tereny, porośnięte przez lasy palmowe.

Dożywają do nawet 100 lat.

Ara hiacyntowa jest gatunkiem zagrożonym (status EN wg IUCN), głównie ze względu na polowania i łapanie do hodowli, a także niszczenie środowiska naturalnego. Ary lokalnie są też łapane przez Indian dla mięsa i piór. Na wolności żyje jedynie 2500-5000 ptaków, głównie w Brazylii.

Ary hiacyntowe bardzo głośnymi, zabawnymi i żywiołowymi papugami, które nie znoszą nudy, tak, więc trzeba im zapewnić dostęp do żerdek, na których będą mogły siedzieć i zwisać, a także zabawki dla papug. Papuga jest bardzo czuła, dlatego możemy pozyskać uroczego pupila na większą część naszego życia. Woliera powinna być duża, długa i przestronna, wykonana z silnych metalowych elementów, których Ara nie byłaby w stanie zniszczyć.



Dodaj komentarz






Dodaj

© 2013-2024 PRV.pl
Strona została stworzona kreatorem stron w serwisie PRV.pl